Το νομοθετικό πλαίσιο
για τις Κατατακτήριες Εξετάσεις

Το νομοθετικό πλαίσιο για τις Κατατακτήριες Εξετάσεις πλαισιώνεται σύμφωνα με την Υπουργική Απόφαση 20923/Δ2/2021 - ΦΕΚ 878/Β/23-02-21. Μπορείτε να δείτε το απόσπασμα το οποίο αφορά τις Κατατακτήριες Εξετάσεις στα Μουσικά Σχολεία από την συγκεκριμένη Υπουργική Απόφαση, κάνοντας κλικ εδώ.

Η Ύλη στην οποία θα εξεταστούν οι υποψήφιοι μαθητές

- Η Ύλη στην οποία θα εξεταστούν οι υποψήφιοι μαθητές για να φοιτήσουν στο Μουσικό Σχολείο είναι αυτή που διδάχθηκε κατά το προηγούμενο διδακτικό έτος και αφορά τα Μουσικά Θεωρητικά Μαθήματα, τα Υποχρεωτικά Μουσικά Όργανα και το Ατομικό Όργανο Επιλογής.
- Η ύλη αυτών των μαθημάτων περιγράφεται και καθορίζεται από το ΦΕΚ B 2858/2015 Αριθμ. 203617/Δ2 το οποίο μπορείτε να δείτε κάνοντας κλικ εδώ.

Τα εξεταζόμενα Μουσικά Θεωρητικά Μαθήματα είναι:

- Ευρωπαϊκή θεωρία της μουσικής
- Σολφέζ
- Μουσική ανάγνωση καθ’ υπαγόρευση
- Ιστορία της μουσικής
- Βυζαντινή θεωρία

Τα εξεταζόμενα Υποχρεωτικά Μουσικά Όργανα είναι:

- Πιάνο
- Ταμπουράς

Για το Υποχρεωτικό Πιάνο η εξεταστέα ύλη συμπεριλαμβάνει κλίμακες, αρπίσματα, μια σπουδή και ένα μουσικό έργο, ανάλογα με το επίπεδο.

Για τον Ταμπουρά η εξεταστέα ύλη συμπεριλαμβάνει θεωρία, κλίμακες και ένα μουσικό έργο σε Βυζαντινή σημειογραφία ή και σε Ευρωπαϊκή σημειογραφία.

Το εξεταζόμενο Ατομικό Όργανο Επιλογής:

- Το Ατομικό Όργανο Επιλογής είναι αυτό το οποίο έχει επιλέξει ο υποψήφιος μαθητής να διδάχθεί εφόσον επιτύχει στις κατατακτήριες εξετάσεις και συμπεριληφθεί στην λίστα των εισακτέων.
- Εφόσον αυτό το επιλεγμένο ατομικό όργανο συμπεριλαμβάνεται στο προαναφερθέν ΦΕΚ το οποίο περιέχει την ύλη των Μουσικών Μαθημάτων, τότε ο μαθητής εξετάζεται σε αυτή την συγκεκριμένη ύλη. Σε κάθε άλλη περίπτωση, η εξεταστέα ύλη καθορίζεται από το Μουσικό Σχολείο σύμφωνα με τις οδηγίες του εξειδικευμένου καθηγητή.
- Για τα μελωδικά όργανα, η εξεταστέα ύλη συμπεριλαμβάνει κλίμακες, αρπίσματα, μια σπουδή και ένα μουσικό έργο.