ΚΙΘΑΡΙΣΤΙΚΟ ΣΥΝΟΛΟ

«Rasgueados»

Στο σχολείο μας λειτουργεί Κιθαριστικό Σύνολο το οποίο αποτελείται από μαθητές που έχουν επιλέξει να διδάσκονται κιθάρα και προέρχονται από όλες τις τάξεις του σχολείου. Κάποιοι παίζουν για χρόνια και είναι πιο έμπειροι, κάποιοι πάλι είναι εντελώς αρχάριοι.

Σκοπός του Συνόλου αυτού είναι να αναπτύξουν οι μαθητές τη μουσική τους παιδεία, να ερμηνεύσουν κατά τις δυνατότητές τους διάφορα μουσικά είδη, να έχουν ευκαιρίες να παρουσιάσουν τα έργα τους στο κοινό, να συμμετέχουν σε εκδηλώσεις και παραστάσεις του σχολείου μας.

Παράλληλα με το μάθημα Κιθάρας, οι μαθητές αυτού του οργάνου κερδίζουν ακόμη περισσότερο σε γνώσεις και εμπειρία με τη συμμετοχή τους στο Κιθαριστικό Σύνολο του σχολείου και βέβαια καλούνται συχνά να συμπράξουν και με άλλα όργανα και φωνές.

Η αγάπη για την κιθάρα, η διάθεση για συμμετοχή στις πρόβες, η αλληλεγγύη και η όρεξη για συνεργασία είναι τα απαιτούμενα για τη συμμετοχή των μαθητών στο Κιθαριστικό Σύνολο.

Το σύνολο ιδρύθηκε το φθινόπωρο του 2018 από τον καθηγητή κλασικής κιθάρας κ. Ιωάννη Παπακρασά ενώ από τον Σεπτέμβριο του 2020 διευθύνουν οι καθηγητές Κλασικής Κιθάρας κ. Ιωάννης Ζορπίδης και κ. Άγγελος Σίσκος.

Κάποιες από τις εκδηλώσεις και δράσεις στις οποίες συμμετείχε το σύνολο:

Το Κιθαριστικό μουσικό σύνολο του σχολείου μας, επένδυσε μουσικά το Εκπαιδευτικό πρόγραμμα Φιλαναγνωσίας, με διαχρονικές και αξέχαστες μελωδίες! - 8 Μαΐου 2019

Λίγο από το χθες... Τελετή - Εκδήλωση με αφορμή την λήξη του σχολικού έτους! - 13 Ιουνίου 2019