ΠΑΡΑΔΟΣΙΑΚΑ ΣΥΝΟΛΑ

Παραδοσιακό και Ποντιακό

Στο σχολείο μας λειτουργούν δύο τμήματα Παραδοσιακών Μουσικών Συνόλων. To "Παραδοσιακό σύνολο" και το "Σύνολο Ποντιακής Λύρας".

Μέσα από αυτά τα τμήματα επιδιώκουμε οι μαθητές μας να έρθουν σε επαφή με τα παραδοσιακά μουσικά όργανα και τραγούδια, να προσφέρουν στη συνέχιση και διάδοση της μοναδικής πολιτιστικής μας κληρονομιάς, να ανακαλύψουν και να καλλιεργήσουν τα ιδιαίτερα ταλέντα τους και να συμμετέχουν σε φεστιβάλ, γιορτές ή άλλα παραδοσιακά δρώμενα του τόπου μας.

Οι μαθητές που συμμετέχουν προέρχονται από διάφορες τάξεις και μπορεί να γνωρίζουν περισσότερα ή λιγότερα σχετικά με την παραδοσιακή μας μουσική.

Προσπάθειά μας είναι να την αγαπήσουν όλοι το ίδιο, να προοδεύσουν σε αυτήν αλλά και να μάθουν να συνεργάζονται με όποιες δυνατότητες έχει ο καθένας για ένα αποτέλεσμα αξιόλογο, που θα προάγει την μουσική τέχνη και τον πολιτισμό.

Τα τμήματα που λειτουργούν είναι:

- ΠΑΡΑΔΟΣΙΑΚΟ ΣΥΝΟΛΟ: Η ίδρυση του συνόλου έγινε το φθινόπωρο του 2020 από τον καθηγητή Παραδοσιακού Ακορντεόν κ. Τηλέμαχου Χαλαμούτη ο οποίος διευθύνει το σύνολο μέχρι και σήμερα.

- ΣΥΝΟΛΟ ΠΟΝΤΙΑΚΗΣ ΛΥΡΑΣ: Η ίδρυση του συνόλου έγινε το φθινόπωρο του 2019 από τον καθηγητή Γεώργιο Αμπερίδη ο οποίος διευθύνει το σύνολο μέχρι και σήμερα.

Κάποιες από τις εκδηλώσεις και δράσεις στις οποίες συμμετείχαν τα σύνολα:

Μενεξέδες και ζουμπούλια - 01 Ιουλίου 2021

Ημέρα Μνήμης της Γενοκτονίας των Ελλήνων του Πόντου - 19 Μαΐου 2021

Συμμετοχή του σχολείου μας με τη Βυζαντινή χορωδία και το τμήμα Ποντιακής Λύρας στη Χριστουγεννιάτικη γιορτή των Κατηχητικών της Ιεράς Μητρόπολης Καστοριάς - 19 Δεκεμβρίου 2019

Βίντεο - Φόρος τιμής στα χιλιάδες θύματα της Γενοκτονίας του Ποντιακού Ελληνισμού για τη θλιβερή επέτειο των 101 χρόνων - 20 Μαΐου 2020