ΘΕΑΤΡΟ

Μάθημα με... δράση!

Η δραματική τέχνη ξεκλειδώνει και αναπτύσσει την φαντασία του ανθρώπου, συμβάλει στην ανάπτυξη πνευματικής, κοινωνικής και συναισθηματικής του νοημοσύνης. Είναι το σύμπλεγμα των ρόλων, με την έννοια των συντελεστών όπως οι ηθοποιοί, οι σκηνοθέτες, οι σεναριογράφοι, οι τεχνικοί ακόμα και οι θεατές, όπου όλοι μαζί χτίζουν αυτό το οποίο ονομάζουμε θέατρο.

Το Θέατρο ως μορφή Τέχνης δίνει τη δυνατότητα να συνδεθούμε, να συγκινηθούμε, να αγγίξουμε ο ένας τον άλλον, να νιώσουμε μαζί μια αλήθεια! Να γιατί διαλέξαμε το Θέατρο σαν μορφή εκδήλωσης του ψυχικού μας κόσμου ! ( Κ. Κούν)

Δεν κάνουμε Θέατρο για το Θέατρο.Δεν κάνουμε Θέατρο για να ζήσουμε, κάνουμε Θέατρο για να πλουτίσουμε τον εαυτό μας, το κοινό που μας παρακολουθεί και όλοι μαζί να βοηθήσουμε να δημιουργηθεί ένας πλατύς, ψυχικά πλούσιος και ακέραιος πολιτισμός στον τόπο μας! (Κ. Κούν)

Κάποιες από τις εκδηλώσεις και δράσεις του μαθήματος:

Πανελλήνια Ημέρα κατά της Σχολικής Βίας και του Εκφοβισμού - 6 Μαρτίου 2021

Σκέψεις – Συναισθήματα μαθητών Β΄Γυμνασίου. Διδάγματα που πρέπει να αποκομίσουμε από την εποχή του κορονοϊού. - 14 Απριλίου 2020

Το θέατρο πάει σχολείο με το ΔΗ.ΠΕ.ΘΕ. Κοζάνης

2 Μαϊου 2018 - Βιωματική δράση θεατροποίησης: «Το πιο γλυκό ψωμί» - ΜΟΥΣΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΚΑΣΤΟΡΙΑΣ

27 Νοεμβρίου 2017 - Παγκόσμια Ημέρα του Θεάτρου στην Εκπαίδευση 2017 - Μουσικό Σχολείο Καστοριάς