ΒΥΖΑΝΤΙΝΗ ΧΟΡΩΔΙΑ

Αινείτε τον Κύριον...

Στο σχολείο μας λειτουργεί Μαθητική Βυζαντινή Χορωδία. Η βυζαντινή Μουσική Παράδοση είναι χρέος μας να διαδοθεί και να διατηρηθεί και αυτός είναι ένας από τους βασικούς στόχους της χορωδίας μας. Άλλοι στόχοι είναι να γνωρίσουν οι μαθητές μας γνωστά κομμάτια και ύμνους της ψαλτικής τέχνης, να ανακαλύψουν τυχόν ταλέντα τους, να συμμετέχουν σε εορταστικές εκδηλώσεις της τοπικής κοινωνίας και της Μητρόπολης.

Παράλληλα, όπως και στα άλλα μουσικά σύνολα του σχολείου μας, επιδιώκεται η ανάπτυξη του ομαδικού πνεύματος, η κοινωνικοποίηση και όλες οι άλλες αρετές που σχετίζονται με το χορωδιακό τραγούδι.

Η ίδρυση του Μουσικού Συνόλου έγινε το Φθινόπωρο του 2019 υπό τη διεύθυνση του καθηγητή Βυζαντινής Μουσικής κ. Γεώργιου Ηλιάδη.

Κάποιες από τις εκδηλώσεις και δράσεις στις οποίες συμμετείχε η Βυζαντινή Χορωδία:

Συμμετοχή του σχολείου μας με τη Βυζαντινή χορωδία και το τμήμα Ποντιακής Λύρας στη Χριστουγεννιάτικη γιορτή των Κατηχητικών της Ιεράς Μητρόπολης Καστοριάς - 19 Δεκεμβρίου 2019